ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator Preskoči na vsebino
(03) 423 3000  |  info@sb-celje.si  |  Naročanje na: enarocanje@sb-celje.si

Lajšanje obporodnih bolečin z zdravili (farmakološko)

Opioidni analgetiki

Ker je porodna bolečina zelo intenzivna, uporabljamo predvsem opioidne analgetike, ki so morfiju podobna zdravila. Pri nas največkrat uporabljamo petidin (Dolantin® / Dolcontral®). Zdravilo lahko vbrizgamo v večjo mišico (učinek po 30 minutah) ali v veno (učinek takoj). Učinek lahko traja nekaj ur. Drugi opioidi, ki se uporabljajo v porodni analgeziji, so še morfij, meptazinol, fentanil in remifentanil (Ultiva®).

Lajšanje bolečin, ki si ga uravnava bolnica sama (Patient-controlled analgesia, PCA)

V naši porodnišnici se lahko odločite za lajšanje bolečin z opioidom remifentanilom (zdravilo Ultiva®). Je ultrakratko delujoči analgetik, njegova prednost je hiter začetek in hiter konec delovanja, zato je idealen za lajšanje porodnih bolečin.

Dovajamo ga skozi venski kanal v žilo. Porodnici omogoča aktivno sodelovanje pri porodu. Običajno pri tem uporabimo posebno PCA-črpalko, s katero si lahko sami odmerjate potrebno količino zdravila za lajšanje bolečine s pritiskom na gumb, ki je povezan s črpalko. Naprava je prirejena tako, da prepogosto dajanje ali dajanje prevelikih odmerkov ni možno. Zato je metoda varna in učinkovita.

Epiduralna in subarahnoidna analgezija

Epiduralna in subarahnoidna (‘spinalna’) porodna analgezija sta najbolj zahtevni metodi za lajšanje bolečin. Izvajajo ju zdravniki anesteziologi.

Pri epiduralni porodni analgeziji (EPA) anesteziolog zabode iglo v spodnji del hrbtenice in skozi njo namesti epiduralni kateter (zelo tanko cevko) nad trdo možgansko ovojnico. Ko iglo odstrani, ostane epiduralni kateter nameščen v hrbtenici in po njem lahko ves čas trajanja poroda dobivate zdravila proti bolečinam. Zdravila, ki se uporabljajo po tej poti, so lokalni anestetiki, ki povzročijo prehodno ohromelost živcev, majhni odmerki opioidov ali mešanica enih in drugih. Epiduralno lajšanje bolečin praktično nima nobenega učinka na otroka. Epiduralna analgezija prične delovati precej počasi, kar lahko predstavlja težavo zlasti, če jo dobite pozno med porodom.

Dajanje zdravil proti bolečinam neposredno v tekočino, ki obdaja hrbtenične živce, deluje veliko hitreje. Takšno dajanje imenujemo subarahnoidna ali v žargonu spinalna analgezija. Subarahnoidno analgezijo v nasprotju z epiduralno uporabljamo predvsem v obliki enkratne injekcije, brez katetra. Če vam obenem namestijo še epiduralni kateter, govorimo o kombinirani subarahnoidno-epiduralni analgeziji.

DONOPA – medicinski „smejalni plin“

Zdravilo Donopa vsebuje pripravljeno mešanico 50% didušikovega oksida ( medicinskega smejalnega plina, N2O) in 50% kisika (medicinskega kisika, O2).
Didušikov oksid učinkuje protibolečinsko, zmanjšuje občutek bolečine in dviguje prag bolečine. Ima tudi sproščujoč in rahlo pomirjevalen učinek.

Dajanje zdravila Donopa poteka z vdihavanjem preko obrazne maske.